Achievements

Music

Achievements Music

On August 20, 2017 our Musical crew students unfurls the victory of flag In District level competition of Bharat Vikas Parishad under Patriotic and Sanskrit group by getting 1st position.

On September 2, 2017 our Musical group of students got 1st position in patriotic competition held at Sahodya School Complex.

On September 8, 2017 our musical group of students got 2nd position in Bhajan / Shabad Competition held at Dyal Singh Public School Karnal on the occasion of 'Majithia Day'

Name of shining Stars of Music

S.No. Student Name Class
1. Sheetal XII
2. Vrinda XI
3. Aman IX
4. Ankit IX
5. Daksh IX
6. Diksha VIII
7. Mohit VIII
8. Pari VIII
9. Saloni VI
10. Muskan VI

Drawing

Drawing Competition

Our little artist proves their excellence in the field of creativity by winning awards in different competitions.

Our artist got all 3 positions i.e. 1st, 2nd & 3rd in face making, Poster making, Rangoli, Mehandi and Painting competition in 2016 organized by Haryana Tourism at Oasis Karnal.

Our artist got 1st & 3rd position in Painting competition organized by JCI club members in 2016.

Our artist got all 3 positions i.e. 1st & 3rd in painting competition in 2016 organized by AU Small Finance Bank painting competition in 2016.

Our artist got 3rd position and consolation prize in painting competition organized by JCI club members in 2017.

Name of shining Stars of Art & Craft

S.No. Student Name Class
1. Raman XII
2. Ashul XI
3. Ankit XI
4. Ankush XI
5. Archi X
6. Akshita X
7. Vani VI
8. Yashika V
9. Vashika IV

Sports

Table Tenis

Sport Achievement

Sport Achievement

S. D. Model Sr. Sec. School prove its excellence not only at district level but also at state and zonal level in sports by getting all positions.

Zonal Tournament

Category of Team Name of Game Position
Under-14 Cricket Champion 1st
Under-14 Yoga 1st
Under-19 Wrestling 1st
Under-19 Javelin Throw 1st
Under-19 Volleyball 2nd

District Tournament

Category of Team Name of Game Position
Under-14 Cricket Champion 1st
Under-14 Yoga 1st
Under-19 Volleyball 1st
Under-17 Badminton 1st
Under-17 Tai Kwando 1st
Under-14 Skating 2nd
Under-14 Karate 3rd

Players selected for State Tournament

Name of Game No. of Players
Cricket 8
Volleyball 4
Football 2
Kabaddi 1
Yoga 2
Athletic 3
Boxing 3
Swimming 3